HIRSITALON TUNNELMAA: Kynttilöiden valossa tai pirtinuunin lämmössä tunnelmoiden rentoudut arjen kiireistä taas kuin uudeksi ihmiseksi.
TALVEN IHMEMAA: Tykkylumipuiden katveessa hiihdellen erämaahan revontulten loisteessa tai kuun valossa?
KESÄYÖN IDYLLI: Soudellen tai meloen peilityynellä, lähes äänettömällä järvellä tai pulahdus rantasaunasta uimaan yksityiselle hiekkarannalle?
Koe nämä Saarenkeitaalla perinnetyyliin kunnostetussa maalaistalossa nykyajan mukavuuksin!
Matka Rukalle 25 km.
Rukan hiihtolatureitistö 15km päässä Lammintuvalla. Järvellä kiertää myös yleensä kunnostettu perinteisen latu-ura hiihtämiseen.
Kuusinkijoen kalavedet ja mahtavat retkeilymaastot nuotiopaikkoineen aivan lähistöllä.
Majoittujille vapaassa käytössä kesäisin kanootti ja soutuveneet. Talvella yhdet lumikengät ja metsäsukset sekä pari pulkkaa. Pilkkivapoja sekä pilkit ja kaira myös käytettävissä. Mökkipyöriä löytyy navetasta.
Keittiö on täysin varusteltu ja lastenhuoneesta löytyy runsas leikkikalu tarjonta ja piirustusvälineet.
Vanhaa maalaistaloamme on hiljalleen peruskorjailtu ja lisätty nykyajan mukavuuksia perinnetyyliin. Hirsiseinät ovat sisältä näkyvillä ja ulkoapäin lisäeristetyt ja tuulisuojatut. Talo on hajuton ja terve. Mökissä on WIFI yhteys.
Päärakennuksessa on ison pirtin lisäksi keittiö, kaksi makuuhuonetta, wc/kylpyhuone (lämminsuihku), eteistila sekä kylmäkuisti.
Nukkumispaikkoja on toisessa makuuhuoneessa parivuode ja toisessa makuuhuoneessa levitettävä laveri sekä kaksi lastensänkyä. Pirtissä on sohvan lisäksi kaksi puusänkyä ("itulaatikkoa").
Päärakennuksen ja navettarakennuksen välissä on pihasauna ja takkatupa. Kesällä kylpyveden saa kaivosta pumpulla ja talvisin vesi kannetaan sisältä. Vesi lämmitetään kiukaan padassa. Lisäksi on kesäkäytössä välttävä kuntoinen rantasauna. Rannassa on myös nuotiopaikka.
Päärakennuksessa on sähkölämmitys seinäpatterein ja kylpyhuoneessa lisäksi lattialämmitys. Talvisin peruslämpö tullessa on 18-22 astetta. Yleensä lämpötilaa voidaan hiukan nostaa valmiiksi ennen majoittumista etäohjattavalla ilmalämpöpumpulla. Sähköpatterit ja ilmalämpöpumppu varmistavat, että mökissä ei kylmä pääse yllättämään. Tulisijat antavat halutessanne tunnelmallista lisälämpöä. PÄÄRAKENNUKSEN TULISIJOJA ei kuitenkaan saa käyttää mikäli ei ole aiempaa kokemusta tulisijojen käytöstä (tarvittaessa pyydä lisätietoja majoittajalta).
Sähköauton lataus on mahdollista voimavirtapistokkeesta roikalla kulujen mukaan.
Tyynyt ja peitot löytyy kuudelle.
Omat lakanat ja pyyhkeet tulee olla vieraalla mukana. Mikäli ei ole mahdollista tuoda omia, niin lakanoita ja pyyhkeitä löytyy kyllä paikan päältä lisämaksusta 15€/henkilö.
Loppusiivous kuuluu vieraalle, tilat tulee jättää samaan kuntoon ja vähintään yhtä siistiksi kuin oli tullessa. Laiminlyönnistä joudutaan veloittamaan 350€ siivousmaksu.
Loppusiivouksen voi tilata lisäpalveluna hintaan 70€ - 350€ riippuen siisteystasosta. Asialliseen kuntoon jätettynä hinta 70€. Siivous tulee tilata hyvissä ajoin etukäteen.
Vieraalla on käytössään koko majoitusrakennus sekä pihasauna ja takkatupa. Rantasauna on myös käytössä mutta toimii lähinnä kesäkäyttöisenä järviveden kanssa. Rantaan kuljetaan pellon reunaa valaisin pylväiden mukaisesti. Talvella reitti on yleensä moottorikelkalla poljettu.
Rakennus ei ole uusi vaikkakin paljon remontoitu, jotain vanhaakin on haluttu säilyttää tunnelman vuoksi. Otathan tämän huomioon käytössä.
Isäntäväen henkilökohtaista tavaraa on kaapeissa, kunnioitathan toisten omaisuutta.
Rakennuksessa ei saa oleskella kuin varauksessa mainittu henkilömäärä.