Vuokraamme mökkiä taas huhtikuussa jos keli sallii. Sesonkiaikana varaukset tehdään sunnuntaista sunnuntaihin.
Mökki sijaitsee rauhallisella paikalla aivan veden äärellä. Piha on tilava, tasaista ja loivaa rinnettä, ja sieltä löytyy grillikatos, puucee, puutarhakeinu, narukeinu sekä runsaasti tilaa leikkeihin ja peleihin. Aurinkoinen pihapiiri on viihtyisä ja kutsuu rentoutumaan. Täällä ei naapurit häiritse.
Huvila on sähköistetty, ja sinne tulee vesi keittiöön, wc:hen ja saunaan. Mökin vesijohtovesi on puhdasta lähdevettä.
Huom! Lemmikit ovat tervetulleita, mutta ilmoitathan niistä varauksen yhteydessä.
Varustelu ja tilat
Ulkona on grillikatos, jossa on tulisija grillaukseen.
Mökki on kaksikerroksinen hirsihuvila:
Alakerta:Iso olohuone, jossa on kaksi sohvaa, televisio ja pirtinpöytä.Keittiö yhtä askelta alempana, varustettu jää-/pakastekaapilla, sähköhellalla, mikroaaltouunilla, kahvinkeittimellä ja leivänpaahtimella. Keittiöstä löytyy myös takka, puuliesi ja ruokapöytä. Täydellinen keittiövälineistö noin kahdeksalle hengelle.Keittiön ikkunoista avautuu kaunis järvinäkymä.Mökin ympäri kiertää katettu ja valaistu kuisti.
Pääoven lisäksi kuistille on kulku kahdesta ovesta. Rannan puoleisilta mökin ja saunan ovilta on portaat suoraan laiturille (n. 10 m).
Yläkerta:Suuri yhtenäinen tila, jossa on makuupaikat kahdeksalle: kaksi parisänkyä, neljä yhden hengen sänkyä sekä häkkisänky.
Ranta ja ympäristö
Mökki sijaitsee kirkasvetisen järven rannalla. Pitkä laituri, jonka päässä on pöytä ja penkit sekä tilaa auringonottoon. Ranta on lapsiystävällinen. Käytössä on myös vene ja pelastusliivit.
Kaunis ja viihtyisä ympäristö tarjoaa monia harrastusmahdollisuuksia, kuten:
Ulkopelit - Maastolenkkeily ja -kävely - Kalastus ja veneily - Uiminen ja auringonotto - Marjastus ja retkeily - Kalliokiipeily
Rauhallinen ja avara alue soveltuu erinomaisesti myös perhejuhlien viettoon.
Etäisyydet ja jätehuolto:
Hankasalmen keskustan palvelut (kaupat, huoltamot, apteekki, lääkäri) noin 15 km päässä
Jätehuolto Säkinmäellä: Mökkiläisten kuten myös kyläläisten tulee viedä roskat Säkinmäentie 868:ssa sijaitseviin jätesäiliöihin (kuivajäte, lasi, metalli, paperi). Paikka sijaitsee noin 2,5 km mökiltä ja ohitatte sen mökille tullessa ja lähtiessä.